• 0 532 687 09 39
 • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya
blog

Vajinal Kaşıntı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Vajinal kaşıntı, genellikle tahriş edici maddeler, enfeksiyonlar veya menopoz nedeniyle ortaya çıkan rahatsız edici ve bazen ağrılı bir semptomdur.

Ayrıca belirli cilt bozuklukları veya cinsel yolla bulaşan hastalıkların (STD'ler) bir sonucu olarak da ortaya çıkabilir. Nadir durumlarda, stres veya vulva kanseri nedeniyle vajinal kaşıntı gelişebilir.

Çoğu vajinal kaşıntı endişelenecek bir durum değildir. Bununla birlikte, kaşıntı şiddetliyse veya altta yatan bir rahatsızlığınız olduğundan şüpheleniyorsanız, doktorunuza veya jinekoloğunuza başvurmalısınız.

Doktorunuz vajinal kaşıntınızın nedenini muayene ve testlerle belirleyebilir. Ayrıca bu rahatsız edici belirti için uygun tedavileri önerebileceklerdir.

Vajinal kaşıntının nedenleri

İşte vajina ve çevresindeki kaşıntının olası nedenlerinden bazıları.

Tahriş edici

Vajinayı tahriş edici kimyasallara maruz bırakmak vajinal kaşıntıya neden olabilir. Bu tahriş edici maddeler, vajina dahil vücudun çeşitli bölgelerinde kaşıntılı bir kızarıklık oluşturan alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Yaygın kimyasal tahriş ediciler şunları içerir:

 • Sabun
 • Köpük banyosu
 • Kadınsı spreyler
 • Duşlar
 • Tropikal kontraseptifler
 • Kremler
 • Merhemler
 • Deterjanlar
 • Kumaş yumuşatıcılar
 • Kokulu tuvalet kağıdı

Şeker hastalığınız veya idrar tutamama durumunuz varsa, idrarınız vajinal tahrişe ve kaşıntıya da neden olabilir.

Cilt hastalıkları

Egzama ve sedef hastalığı gibi bazı cilt hastalıkları genital bölgede kızarıklık ve kaşıntıya neden olabilir.

Atopik dermatit olarak da bilinen egzama, esas olarak astım veya alerjisi olan kişilerde ortaya çıkan bir döküntüdür. Döküntü kırmızımsı ve kaşıntılı, pullu bir dokuya sahiptir. Egzamalı bazı kadınlarda vajinaya yayılabilir.

Sedef hastalığı, kafa derisi ve eklemler boyunca pullu, kaşıntılı, kırmızı lekelerin oluşmasına neden olan yaygın bir cilt rahatsızlığıdır. Bazen bu semptomların salgınları vajinada da ortaya çıkabilir.

Mantar enfeksiyonu

Maya, normalde vajinada bulunan doğal olarak oluşan bir mantardır. Genellikle sorun yaratmaz, ancak büyümesi kontrol edilmediğinde rahatsız edici bir enfeksiyon meydana gelebilir.

Bu enfeksiyon vajinal maya enfeksiyonu olarak bilinir.

Bu tür ilaçlar kötü bakterilerin yanı sıra iyi bakterileri de yok edebileceğinden, enfeksiyon genellikle bir antibiyotik kullandıktan sonra ortaya çıkar. Maya gelişimini kontrol altında tutmak için iyi bakterilere ihtiyaç vardır.

Vajinadaki mayanın aşırı büyümesi, kaşıntı, yanma ve topaklı akıntı gibi rahatsız edici semptomlara neden olabilir.

Bakteriyel vajinoz

Bakteriyel vajinoz (BV), vajinal kaşıntının başka bir yaygın nedenidir.

Vajinal bir maya enfeksiyonu gibi, BV vajinada doğal olarak oluşan iyi ve kötü bakteriler arasındaki dengesizlik tarafından tetiklenir.

Durum her zaman semptomlara neden olmaz. Semptomlar ortaya çıktığında, tipik olarak vajinal kaşıntı ve anormal, kötü kokulu bir akıntı içerir. Akıntı ince ve donuk gri veya beyaz olabilir. Bazı durumlarda köpüklü de olabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Korunmasız cinsel ilişki sırasında çok sayıda STD bulaşabilir ve vajinada kaşıntıya neden olabilir. Bunlar şunları içerir:

 • Klamidya
 • Genital siğiller
 • Bel soğukluğu
 • Genital herpes
 • Trichomoniasis

Bu koşullar ayrıca anormal büyümeler, yeşil veya sarı vajinal akıntı ve idrar yaparken ağrı gibi ek semptomlara neden olabilir.

Menopoz

Menopoza giren veya daha önce yapmış olan kadınlar vajinal kaşıntı için daha fazla risk altındadır.

Bunun nedeni, menopoz sırasında ortaya çıkan ve vajinal atrofiye yol açan östrojen seviyelerinin azalmasıdır. Bu, aşırı kuruluğa yol açabilen mukozanın incelmesidir. Tedavi görmezseniz kuruluk kaşıntı ve tahrişe neden olabilir.

Stres

Fiziksel ve duygusal stres vajinal kaşıntı ve tahrişe neden olabilir, ancak bu çok yaygın değildir. Stres, bağışıklık sisteminizi zayıflattığında ortaya çıkabilir ve sizi kaşıntıya neden olan enfeksiyonlara daha yatkın hale getirir.

Vulvar kanseri

Nadir durumlarda vajinal kaşıntı, vulva kanserinin bir belirtisi olabilir. Bu, dişinin üreme organlarının dış kısmı olan vulvada gelişen bir kanser türüdür. Vajinanın iç ve dış dudakları, klitoris ve vajinanın açıklığını içerir.

Vulvar kanseri her zaman semptomlara neden olmayabilir. Bununla birlikte, semptomlar ortaya çıktığında, vulvar bölgede kaşıntı, anormal kanama veya ağrı olabilir.

Doktorunuz erken evrelerde teşhis ederse, vulva kanseri başarıyla tedavi edilebilir. Bu, yıllık jinekolog muayenelerinin gerekli olmasının bir başka nedenidir.

Vajinal kaşıntı hakkında ne zaman doktorunuza görünmelisiniz?

Kaşıntı günlük hayatınızı veya uykunuzu aksatacak kadar şiddetliyse vajinal kaşıntı için doktorunuza görünmeniz önemlidir. Çoğu neden ciddi olmasa da vajinal kaşıntının rahatsızlığını azaltabilecek bazı tedaviler vardır.

Vajinal kaşıntınız bir haftadan daha uzun sürerse veya aşağıdaki belirtilerle birlikte kaşınmanız ortaya çıkarsa da doktorunuza başvurmalısınız:

 • Vulvada ülserler veya kabarcıklar
 • Genital bölgede ağrı veya hassasiyet
 • Genital kızarıklık veya şişlik
 • İdrar yapma sorunu
 • Alışılmadık bir vajinal akıntı
 • Cinsel ilişki sırasında rahatsızlık

Randevunuz sırasında neler beklemelisiniz?

Doktorunuz ne kadar şiddetli oldukları ve ne kadar sürdükleri dahil olmak üzere size belirtilerinizi soracaktır. Size cinsel aktivitelerinizi de sorabilirler. Ayrıca muhtemelen bir pelvik muayene yapmaları gerekecek.

Pelvik muayene sırasında doktorunuz vulvayı görsel olarak inceleyecek ve vajinanın içini görmek için bir spekulum kullanabilir. Eldivenli parmağınızı vajinanıza sokarken karnınıza baskı yapabilirler. Bu, üreme organlarını herhangi bir anormallik açısından kontrol etmelerini sağlar.

Doktorunuz ayrıca analiz için vulvanızdan bir deri dokusu örneği veya akıntınızın bir örneğini alabilir. Doktorunuz kan veya idrar testleri de yapabilir.

Vajinal kaşıntı için tıbbi tedavi

Doktorunuz vajinal kaşıntınızın altında yatan nedeni bulduğunda, tedavi seçenekleri önerecektir. Gereken spesifik tedavi süreci, soruna neden olan özel duruma bağlıdır.

Vajinal mantar enfeksiyonları

Doktorunuz vajinal mantar enfeksiyonlarını mantar önleyici ilaçlarla tedavi edebilir. Bunlar kremler, merhemler veya haplar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir. Reçeteyle veya reçetesiz olarak temin edilebilirler.

Bununla birlikte, doktorunuz size hiç maya enfeksiyonu teşhisi koymadıysa, reçetesiz satılan herhangi bir ilaç almadan önce doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

BV

Doktorlar genellikle BV'yi antibiyotiklerle tedavi ederler. Bunlar, ağızdan aldığınız haplar veya vajinanıza koyduğunuz kremler olarak bilinir. Kullandığınız tedavi türü ne olursa olsun, doktorunuzun talimatlarına uymanız ve tüm ilaç tedavisini tamamlamanız önemlidir.

STD'ler

Cinsel yolla bulaşan hastalıkları antibiyotikler, antiviraller veya antiparazitiklerle tedavi edebilirsiniz. İlaçlarınızı düzenli olarak almanız ve enfeksiyonunuz veya hastalığınız geçene kadar cinsel ilişkiden kaçınmanız gerekecektir.

Menopoz

Menopoza bağlı kaşıntı, östrojen kremi, tabletler veya vajinal halka eki ile tedavi edilebilir.

Diğer nedenler

Diğer vajinal kaşıntı ve tahriş türleri genellikle kendiliğinden geçer.

Bu arada iltihabı azaltmak ve rahatsızlığı hafifletmek için steroid kremler veya losyonlar uygulayabilirsiniz. Bununla birlikte, onları ne kadar kullandığınızı sınırlamalısınız çünkü aşırı kullanırsanız kronik tahrişe ve kaşıntıya da yol açabilirler.

Vajinal kaşıntı için ev ilaçları

İyi hijyen ve yaşam tarzı alışkanlıklarıyla vajinal kaşıntının çoğu nedenini önleyebilirsiniz. Vajinal tahrişi ve enfeksiyonu önlemek için evde uygulayabileceğiniz birkaç adım vardır:

Genital bölgenizi yıkamak için ılık su ve yumuşak bir temizleyici kullanın.

Kokulu sabunlar, losyonlar ve köpük banyosundan kaçının.

Vajinal sprey gibi ürünleri kullanmaktan kaçının.

Yüzdükten veya egzersiz yaptıktan hemen sonra ıslak veya nemli giysilerinizi değiştirin.

Pamuklu iç çamaşırı giyin ve iç çamaşırınızı her gün değiştirin.

Maya enfeksiyonlarına yakalanma olasılığını azaltmak için canlı kültürlerle yoğurt yiyin.

Cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanın.

Büyük tuvaletinizi yaptıktan sonra daima önden arkaya doğru silin.

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon