• 0 532 687 09 39
  • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya
blog

Vajina Ne Kadar Derindir? Vajina İle İlgili Bilmeniz Gereken 11 Ayrıntı

Vajinanın nasıl çalıştığı ve ona nasıl bakmanız gerektiği konusunda internette birçok yanlış bilgi vardır. Bazı insanlar vajinaların hiç bitmeyen bir derinliği olduğuna (doğru değil) veya sadece bir şeyler yanlış olduğunda korktuğunu düşünüyor.

Neyin gerçek mi yoksa kurgu mu olduğundan emin değil misiniz? Çürütülmüş bilgilerin listesi için okumaya devam edin.

1. Vajinal ne kadar derindir?

Vajina derinliği o kadar uzun değil. Ortalama olarak vajinal kanal 7,5-15 cm uzunluğundadır. Görsel bir yardıma ihtiyacınız varsa, bu kabaca elinizin uzunluğu kadardır. Ancak vajinal kanalınız, cinsel ilişki veya doğum gibi belirli durumlarda şekil değiştirebilir.

2. Uyarıldığında daha mı derin oluyor?

Seks yaparken vajinal kanalınız penetrasyona uyum sağlamak için daha uzun görülebilir. Cinsel uyarılma, rahim ağzınızı ve rahminizi yukarı ve dışarı çıkmaya zorlar, bu da vajinanızın üst üçte ikisinin uzamasına neden olur.

Ancak bir penisin veya seks oyuncağının rahim ağzınıza çarptığını hissederseniz, bu, vücudunuzun tam penetrasyona izin verecek kadar açık olmadığı anlamına gelebilir. Penis veya oyuncak ortalama penis boyutundan daha büyükse serviksinize dokunulabilir. Dik haldeyken yaklaşık 13 cm dir.

3. Doğum için nasıl esniyor?

Vajina kanalınız ve vajinanızın açıklığı bir bebeğin geçmesine izin verecek kadar genişleyecektir. Doğum yapan bazı kadınlar vajinalarında gevşek veya kuru gibi hissedebilir. Eskisinden daha geniş görünüyormuş gibi gelebilir. Ayrıca ağrı ve acı hissedebilirsiniz. Bu tamamen normaldir.

Doğumdan sonraki birkaç gün içinde vajinanız daralmaya ve doğumdan yaklaşık altı ay sonra doğum öncesi şekline dönecektir. Vajinanızın görünümü tam olarak aynı olmasa da oldukça yakın olacaktır.

4. Vajina kalıcı olarak derinleşir mi?

Hayır, bu doğru de değildir. Bu vajinalarla ilgili büyük bir yanılgıdır. Vajinaları kalıcı olarak derinleştirme mümkün değildir. Vajinalar elastiktir, bu yüzden lastik bant gibi genişleyebilir ve geri çekilebilirler.

Vajinanızın zamanla gevşediğini hissediyorsanız, bu iki senaryodan birinin sonucu olabilir. Vajinanızın esnekliği zayıflarsa, tamamen geri çekilemeyebilir. Bu, birden fazla doğum yapmış kadınların başına gelebilir. Yaşlanma, doğumdan bağımsız olarak vajinal kasları da zayıflatabilir.

5. Kegel egzersizi yapmalı mıyım?

Zamanla pelvik taban kaslarınız aşağıdakilerin bir sonucu olarak zayıflayabilir:

  • Doğum
  • Ameliyat
  • Yaşlanma
  • Kabızlık veya öksürük
  • Kilo almak

Kegel egzersizleri, mesanenizi, rahminizi, rektumunuzu ve ince bağırsağınızı destekleyen pelvik taban kaslarını güçlendirmenize yardımcı olabilir.

Ayrıca idrar veya fekal inkontinansı önlemenize veya kontrol etmenize yardımcı olabilirler.

6. Klitoris de büyüyor mu?

Evet! Uyandırıldığında, klitorisin şişer ve geri çekilir, yani kapağının altında saklanır. Klitorisinizin boyutu, cinsel olarak uyarıldığında penis kadar büyük ölçüde değişmez, ancak boyutta kesinlikle bir artış vardır.

7. Tüm bayan cinsel oranı aynı mıdır?

Vajinanız, labianız, klitorisiniz ve cinsel organınızın diğer tüm kısımları benzersizdir. Labianız asimetrik olabilir veya klitorisiniz küçük olabilir. Bu bölgedeki cilt, genel cilt renginizden daha açık veya daha koyu olabilir.

Ortalama boyutlar ve şekiller olsa da herkesin cinsel organı gerçekten farklıdır!

8. Kadınların cinsel organları aynı renkte mi olur?

Cinsel organlarınızın rengi diğer kadınların cinsel organlarının renginden farklı bir renkte olması tamamen normaldir. Örneğin, bazı kadınlarda kahverengi veya kırmızımsı dudaklar varken, diğerlerinde pembe veya morumsu dudaklar olabilir.

Cinsel organlarınız da uyarıldığında daha koyu hale gelebilir. Bölgeye kan akışı şişmeye ve klitorisinizin ve iç dudaklarınızın (labia minora) renginin değişmesine neden olabilir.

Ancak vajinanız kronik mor bir renkse, liken simpleks olarak bilinen vulvanın bir maya enfeksiyonu veya kronik tahrişiyle uğraşıyor olabilirsiniz. Vajinanızın rengi konusunda endişeleniyorsanız, iletişim bölümünden bizimle iletişime geçin.

9. Kasık kılı gerçekten gerekli mi?

Kasık kılınız olup olmadığı kişisel tercihinize bağlıdır. Aslında vajinanızın sağlığı için gerekli değildir.

Ancak yönteme bağlı olarak kasık kıllarının alınmasının bazı riskleri vardır. Örneğin, kıllar düzgün bir şekilde alınmazsa tıraş bıçağı yanması, kesikler veya kaşıntı gibi belirtiler yaşayabilirsiniz.

10. Vajinamın içini yıkalı mıyım?

Vajinanız doğal olarak kendi kendini temizler, böylece fazladan temizlik yapmanıza gerek kalmaz.

11. Ayın farklı zamanlarında farklı kokuyor mu?

Vajinanızdan bir koku geliyorsa neden koktuğunuz tamamen anlaşılabilir bir durumdur. Ama gerçek şu ki, vajinada biraz koku olması normaldir.

Örneğin, diyetinizi değiştirdikten sonra bir koku fark edebilirsiniz. Sarımsak, ton balığı ve besin takviyeleri bu etkiye sahip olabilir. Adet boyunca vajinal kokunun yoğunluğunun değişmesi ve kokması da doğaldır.

Ancak kalıcı ve kötü bir koku varsa veya ayrıca yoğun veya yeşilimsi bir akıntı varsa hemen doktorunuza görünün. Bir enfeksiyonunuz veya bakteri dengesizliğiniz olabilir. Doktorunuz, kokuyu ve altta yatan durumu tedavi etmeye yardımcı olmak için ilaç yazabilir.

Diğer şeylerin yanı sıra vajinanın derinliği, kokusu ve ten rengi herkes için aynı değildir. Ancak vajinanızla ilgili renk değişikliği veya kötü koku gibi endişeleriniz varsa, doktorunuzla konuşun. Her şeyin normal olup olmadığı konusunda sizi yönlendirecektir. Tıbbi bir sorun varsa sizi tedavi etmek için tedavi planına başlayacaklar.

Her iki durumda da herkesin vajinasının farklı olduğunu hatırlamak önemlidir ve bunda bir sorun yoktur!

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon