• 0 532 687 09 39
 • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya
blog

Kürtaj Yasal Sınırı Nedir ?

Kürtaj işlemi yasal sınırı her ülkede farklılık gösterebilir. Bazı ülkeler de kürtaj işlemi yasaktır. Avrupa da bazı toplumlarda dini inanç farklılıkları ve kürtaj yapılacak gebelik haftası ile ilgili bazı yasal düzenlemeler olabilir. Yasak olan ülkelerde yaşayan kürtaj yaptırmak isteyenler sadece kürtaj yaptırmak için komşu eyalet ve ülkelere giderek kürtaj işlemini yaptırıp tekrar dönmektedirler.

Ülkemiz de Türkiye ‘de kürtaj için yasal sınır son adet tarihinden itibaren 10. Gebelik haftasına kadardır.

10. gebelik haftasından sonra kürtaj yapılabilmesi için bazı koşular olmalıdır. Bu özel durumlar nelerdir?

 • Gebelik kaybı olması. Bebeğin veya fetüsün kalp atımlarının olmaması durumunda gebelik haftası ne olursa olsun gebelik sonlandırılması gerekmektedir.
 • Anne de gebelik devamın da kişiyi sağlık nedeni ile problem yaratacak mevcut anne adayının sağlığını tehdit edecek bir durumun gelişmesi.
 • Anne de sistematik bir rahatsızlığının olması tedaviyi engelleyecek özel koşulların gelişmesi.
 • Anne karnında bebekte veya fetüs de ultrason görüntüleri veya yapılan testlerde fetal anomali tespit edilmiş ise gebelik sonlandırılması düşünülebilir.
 • Üniversite veya eğitim araştırma hastanelerin de ilgili bölümlerce verilecek heyet raporu sonrası kürtaj işlemine veya gebelik sonlandırılmasına izin verilebilir.
 • 10. Gebelik haftasından sonra isteğe bağlı kürtaj işlemi gerçekleştirilmez.
 • Anne adayının gebe olduğunu bilmeden bebek için teratojenik etki yaratacak yani bebek gelişimin de sıkıntı doğuracak ilaçlar kullanılması veya özel tetkikler yapılması.
 • Tecavüz veya cinsel saldırı sonrası gebelik gerçekleşmiş ise adli kurumların önerileri doğrultusun da kürtaj işlemi yapılabilir.

Bu saydığımız özel koşullar dışında da bazen değerlendirilmesi gereken durumlar gerçekleşebilir. Jinekolog doktorunuz sizi bu konuda yönlendirecektir.

Burada en önemli konu adetlerinizi not etmeniz gerekliliğidir. Adet gecikirse yapacağınız basit bir idrar testi ile gebelik erken dönemde belirlenir. Yasal sınır 10. Gebelik haftası geçmeden gebelik devamı veya sonlandırma konusunda karar verebilirsiniz. Siz beklersiniz ama bebek beklemez. Gebelik haftası bir anda ilerler bebek büyümüş ve canlanmış olur.

Adet düzensiz geliyorsa jinekolog doktor olarak bizlere başvurmanız halinde adet düzenleyici medikal tedavi vererek size hem korunma sağlayacak doğum kontrol hapları gibi bazı ilaçlar verilir. Böylece hem adet düzenlenir hem de gebelik korkusu olmadan cinsellik yaşayabilir kürtaj olma sıkıntınız olmaz.

Adet düzeniniz siz takip ediniz. Eşiniz veya cinsel eşiniz takip etmesin. Adet günlerini telefona tablete bilgisayara takvime cüzdanınız da taşıyacağınız bir not defterine bile yazmanız sizi gebelikten korunma sağlayacak gebelik erken fark etmenizi sağlayacak. Gebelik devamını düşünürseniz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına jinekolog doktorlara başvurarak gebe takip programına alınırsınız. Gebelik devamında gerekli testleri zamanını kaçırmadan yaptırıp sağlıklı bir gebelik süreci geçirirsiniz. Gebelik devamın istemezseniz eşiniz veya cinsel partner sevgiliniz ile konuşarak kürtaj olmaya karar verirseniz vakit kaybetmeden bizlere jinekolog doktorlara başvurmalısınız. Yapılacak ultrason ve gebelik testleri ile gebelik haftası belirlenir yasal sınıra yaklaşmadan gebeliği aldırıp kürtaj olursunuz.

İsteğe bağlı kürtaj için Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre 10 haftaya kadar olduğunu unutmayınız.

Gebelik testini adet gecikmesi yaşadığınız zaman idrar testi veya kan da bakılan B-Hcg kandan gebelik testi ile hamile olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. Bazı idrar da bakılan gebelik testleri yanlış sonuçlar verebilir. Emin olmak için kan testi yapılabilir. Kan testi bir iki saat içinde sonuç verir.

Evli değilseniz aileniz ile oturuyorsanız kan testi verdiğiniz de gebe kaydı açıldığını unutmayınız. Önce idrar testi yapınız gebe değilseniz birkaç gün sonra tekrarlayınız. Jinekolog doktor olarak bizlere danışınız. Gebelik yoksa muayene olmalısınız. Yumurtalık kisti over kisti, myom, ilaç kullanımı, stres, hormon bozukluğu da adet gecikmesi yapabilen nedenler arasında sayılabilir.


Türkiye ‘de 1983 yılında kabul edilen yasaya göre son adet tarihine göre 10. Gebelik haftasına kadar yasal olarak isteğe bağlı kürtaj işlemi yapılır. Ultrason ile gebelik haftası net belirlenmelidir. Kişinin beyanı yeterli değildir. Ultrason ile gebelik haftası kesin tesbit edilir.

10. gebelik haftasından büyük kürtaj işlemi hangi koşullarda yapılır?

 • Anne hayatını tehdit edecek önemli bir sağlık sorunu varsa
 • Bebekte fetal anomali ( anne rahminde bebekte sakatlık) tesbit edilmiş ise
 • Anne rahminde bebek canlılığını yitirmiş ölü ise

Bu durumlarda üniversite veya eğitim araştırma hastanesi kadın hastalıkları ve doğum bölümünden alınacak sağlık kurulu kararı ile sonlandırılmasına izin verilir.

Kürtaj işlemi için kişi resmi evli ise eşinin imzalı onayı olmadan işlem yaptıramaz. 18 yaşından büyük ve resmi evli değilse kendi rızası yeterlidir. 18 yaşından küçük ise aile bireylerinden anne veya babasının imzalı onayı olmak zorundadır.

Kürtaj işlemi korunma yolu değildir. 18 yaşında değilseniz mutlaka korunmak zorundasınız bu yöntem geri çekme olmamalıdır. Boşanma işleminiz devam ediyorsa resmi olarak tamamlanmamış ise seks yaparken dikkat ediniz ve korunma yöntemleri hakkında bizden bilgi isteyiniz.

Kürtaj işlemi Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre son adet tarihi hesaplanarak 10. Gebelik haftasına kadar yapılması mümkündür. Gebelik haftası 10.gebelik haftasının geçmesi halinde bebek aldırmanız kanunlarımıza göre yasaktır.

Sadece yaşamsal sakatlığı olan bir bebek ultrasonda ve gebelikte yapılan testler de tesbit edilmesi durumunda; üniversite veya eğitim araştırma hastanelerinde verilecek heyet raporu sonrası 10. Gebelik haftasından sonra bebek alınma işlemi yapılabilir.

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon