• 0 532 687 09 39
  • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya
blog

Kürtaj işlemi Nasıl Yapılır?

Kürtaj tekniği nedir nasıl yapılır?

Kürtaj işlemi lokal veya genel anestezi altında yapılır.

Adet tarihiniz gecikince önce gebelik testi yapmalısınız. İdrar veya kanda gebelik testi 1 hafta veya 10 gün gecikme ile pozitif sonuç verir. İdrarda gebelik testi; sabah ilk idrarından numune alınır eczaneden aldığınız test aparatının tarif edilen yerine özel damlalık ile 1 veya 2 damla idrar konulur ve biraz beklenir test çubuğu iki çizgi koyu çıkmalıdır.

Bir çubuk kırmızı ise gebelik testi negatiftir. Eğer 2 çubuk kırmızı ise test pozitiftir. Şüpheli sonuç ise ikinci çizgi hafif silik çıkınca gözlenir. Emin olmak için test birkaç gün sonra tekrar edilmelidir.

Kandan gebelik testi günün herhangi bir zamanında yaptırabilirsiniz. Burada unutmamanız gereken kandan gebelik testini ailenizin bilmesini istemiyorsanız özel laboratuarda yaptırınız. Sonuç için sağlık ocağından bazen telefon gelebilir.

Kürtaj işlemi için deneyimli uzman, sağlıklı bir ortamın olduğu yerleri tercih ediniz.

Kürtaj tekniği:

Hasta jinekolojik masaya hazırlanır. Anestezi için koldan damar yolu açılır. Düşük ve uygun dozda anestezi ilaçları verilmesini takiben ağrı sızı, olay anını hatırlama olmayacaktır. Betadine ile vajinal temizlik yapıldıktan sonra uygun steril şartlar sağlanır.

Hastaya vajinal bölgeye spekulum takılır. Betadine ile tekrar temizlik ve hijyen sağlanır. Cervix denilen rahim ağzı tek dişli tenekulum denilen özel bir alet yardımı ile tutularak pozisyon verilir.

Cervikal kanaldan buji denilen özel aletler yardımı ile rahim ağzı açılır. Karmen kanül ismi verilen özel imal edilmiş plastik uçlar kendi aralarında numara verilmiştir. Rahim içine yerleştirilir ve 50cc hacimli karmen aspiratör denilen özel büyük şırınga ile negatif basınç oluşturularak vakum sağlanarak gebelik materyali aspire edilir ve işlem sonlandırılır.

Kürtaj rahim içini kazıma işlemine verilen isim olsa da yeni teknolojik yöntemler kullanarak kliniğimizde rahim içi kazıma işlemi yapmıyoruz. Rahim içi kazıma ileride rahim içi yapışıklıklara sebebiyet verebilir ve işlem sonrası ağrı çok olmaktadır. Vakum yöntemi kullanarak kürtaj işlemi bitirilir.
Kanama kontrolü sağlanır. Ultrason ile bakılarak sağlıklı güvenli kürtaj işlemi yapılır. Ultrason ile bakılarak kontrol edilir. Damar yolundan gerekli ilaçlar verilir. Hasta anestezi ilaçlarının etkisi geçince kendisini temiz sağlıklı bir yatak ortamında dinlenmiş bulur. Biraz istirahat eden hastamıza kürtaj işlemi sonrası yapılması gerekenler hakkında bilgi verilir. İlaçları reçete edilir. Soruları varsa cevaplanır ve bir hafta sonra kontrole gelmesi için randevusu planlanır.

Antalya merkezde özel klinik ve muayenehanede çalışan özel jinekolog doktor olarak kürtaj işlemi, teknik,vakum kürtaj,ücreti ve fiyatı nedir bilgi almak için 7 gün 24 saat bizi arayabilirsiniz.

Gizlilik, temizlik, titiz çalışma prensibimizdir.

Kürtaj işlemi bebek aldırmak anne rahmindeki çocuk alınması tahliye ağrılı bir cerrahi müdahaledir. Lokal anestezi veya genel anestezi verilerek yapılmalıdır. Lokal anestezi işleminde sadece rahim ağzı adı verilen cervix uyuşturulur. Kısa etkili anestezi ilaçları bir enjektör yardımı ile rahim ağzına enjekte edilir.

Kürtaj işlemi öncesi mutlaka ultrason ile gebelik haftası ve rahim içinde yerleşim yeri belirlenir. En az 6 saat aç ve su içmeden gelmeniz durumunda tercihinize göre lokal veya genel anestezi altında kürtaj işlemi yapılır.

Kürtaj işlemi öncesi bazen ön hazırlık yapmak gerekir. Rahim ağzı doğum yapmamış ve sezeryan doğum yapan bayanlarda cervix denilen rahim ağzı kapalıdır. Ön hazırlıkta uygulanan ilaçlarla rahim ağzı yumuşar ve kürtaj işlemi daha kolay olur. Kürtaj sırasında buji denilen rahim ağzını açmak için kullanılan aletler kullanmak zorunda kalmayacağımız için işlem sonrası çok ağrı çekmezsiniz.

Jinekolojik masaya çıkmadan önce tuvalete giderek mesane yani idrar torbanızı boşaltırsınız. Tuvalete gittiğinizde kanama veya kasık ağrınız olursa endişelenmeyiniz. Vajinal bölgeye uyguladığımız ilaçlara bağlı olarak meydana gelmiştir.

Jinekolojik masaya çıkıp uygun steril şartlar sağlanır. Lokal anestezi isterseniz enjektöre çekeceğimiz ilaçlar cervix denilen rahim ağzı etrafına yapılır. Genel anestezi isterseniz kolunuza açılacak damar yolu ile genel anestezide kullanılan ilaçlar uygulanır. Bu ilaçlar uygun ve daha düşük dozda olacaktır. Herhangi bir ağrı ve acı hissetmeyeceksiniz.

Kürtaj işlemi 10 veya 15 dakika sürecektir. Kürtaj sırasında;

Jinekolojik masaya alınan hastaya spekulum denilen alet takılarak betadine ile vajina içi temizlenir. Rahim ağzı denilen cervix tek dişli tenekulum ismi verdiğimiz jinekolojik alet yardımı ile üst kısmından tutulur. Karmen kanül denilen ince özel üretilmiş uç ile cervix ortasındaki delik kısmından rahim içine girilir. Karmen aspiratör ile negatif basınç uygulanarak rahim içindeki gebelik materyali vakum yöntemi ile aspire edilir.

Karmen kanül uçları ince ve kalın olarak numarasına göre imal edilmiş steril aletlerdir. Karmen aspiratör ise 50 cc tek veya ciftli olabilir negatif basınç prensibine göre çalışır. Uterus içine giren karmen kanülün ucu aspiratörün başlığına eklenip düğmesine basılarak uyguladığı basınç ile aspirasyon yapmaktadır. Küret denilen rahim içini kazıyan aletler kullanılmadığı için rahi iç kısmı fazla zedelenmemektedir.

Gebelik haftası küçük 4-8 haftalık gebeliklerde oldukça etkili bir yöntemdir. Kazıma yapmaması ve vakum yöntemi olması nedeni ile güvenirliliği daha yüksektir.

Ultrason eşliğinde gebelik tahliyesi kürtaj işlemi yapıldığı için parça kalma ihtimali ve gebelik kesesenin alınamama ihtimali son derece az görülmektedir. Kürtaj işlemi sonrası bir hafta sonra kontrole gidilmesi rahim içine bakılması gereklidir.

İşlem sonrası doktorunuzdan bir hafta sonra için randevu alınız. Kontrole geldiğinizde ücret alınmaz.

Kürtaj işlemi bitince kanama kontrolü yapılır. Ultrason ile bakılır.

Dinlenme odasında istirahate alınırsınız. 30 veya 45 dakika dinlenmeniz yeterli olacaktır.

Size yapmanız ve dikkat etmeniz gerekenler anlatılır.

Size önereceğim antibiyotik ve ağrı kesici ilaçları reçete edeceğim.

Eğer kan uyuşmazlığınız varsa özel bir iğne size önerilecektir.

Kürtaj işlemi sonrası ertesi gün işe gidebilirsiniz istirahat raporuna gerek yoktur.

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon