• 0 532 687 09 39
  • 100.Yıl Bulvarı Bulvar Apt. Daire:3 Antalya
blog

Kürtaj Hakkında Merak Edilenler

Kürtaja tam olarak ne zaman kadar izin verilir? Kürtaj nasıl yapılır? Kürtajdan sonra kadınların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Sorularının önemli cevaplarını Antalya kürtaj kliniği olarak cevaplıyoruz.

Bir kadın kürtaj olmayı düşünürken, zor karar verebilir. Bugün kürtaj birçok yönü ile hala tartışılmaktadır. Bir hücre ne zamana kadar bir hücre olarak kalır? Ve ne zaman yaşayan bir canlıya dönüşür? Kadınların kürtaj olmaya karar verme hakkı ne zaman sınırlandırılır?

Mevzuat burada da kesin cevaplar veremez. Antalya kürtaj sadece tüm kadınların, akrabalarının ve doktorların hareket edebileceği yasal bir çerçeve vardır. Mevcut düzenlemeler, birçok yönden kadınların kendi etik olarak haklı kararlarını vermelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir uzlaşma çözümüdür.

Kadın kürtaj olmaya karar verirse, ne zaman, nasıl ve nerede kürtaj olacağını düşünmek zorundadır.

Çoğunlukla hamileliğin ne kadar ilerlemiş olduğuna dayanarak farklı yöntemler ile kürtaj yapılmaktadır.

Vakumlu Kürtaj (gebeliğin 10. haftası)

Antalya'da kürtajların yarısından fazlası, vakumlu kürtaj yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmektedir, günümüzde vakumlu kürtaj olarak adlandırılan vakaların büyük çoğunluğunda kullanılmaktadır. Serviks vajinadan metal çubuklarla uzatılır, böylece uterusa altı ila on milimetre ince bir tüp yerleştirilebilir. Gebelik dokusu yani yumurta boşluğu ve plasenta içeren fetüs daha sonra bu tüp yoluyla emilir. Prosedür beş ila on dakika sürer.

Vakumlu kürtaj yöntemi genellikle bir uygulamada veya hastanede lokal anestezi altında gerçekleşir, ancak kısa bir genel anestezi de kullanılabilir. Kural olarak, kadın tekrar iyi hissediyorsa ve kanama olmazsa birkaç saat sonra eve dönebilir.

İşlemden hemen sonra, kanama ve çekme, sıklıkla adet kanamasına benzer kramp benzeri ağrı oluşur. Antalya'daki Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar "Kanama adet dönemi gibi birkaç gün sürüyor" diyor. Birçok kadın hala ertesi gün işe geri dönebilir, ancak bazı durumlarda şikayetler daha uzun sürebilir. Psikolojik stres de kadının dinlenmeye ve evde daha iyi kalmasına yol açabilir. Her durumda, seks yapmamanız, yüzmemeniz veya banyo yapmamanız ve kürtajdan sonraki ilk üç hafta içinde tampon kullanmamanız önerilir.

Komplikasyonlar, uygun ve dikkatli bir şekilde yapılırsa, tüm kürtaj türlerinden sonra nadirdir. Kanama ve iltihaplanma olasılığı yüksektir, ancak bunların tedavisi genellikle kolaydır.

Hamileliğin sona ermesi

Yasal durum

Türkiye Cumhuriyeti Kanunlarına göre kürtaj genellikle 10. Haftaya kadar yapılabilir.

Kürtaj için ön koşul

Hamile kadın bir doktor tarafından yürütülen prosedürü kabul etmelidir. Kürtaj genellikle sadece gebeliğin 10. haftasından önce yapılabilir.

Kaç kadın kürtaj yaptırmayı seçiyor?

Almanya'da yayınlanan istatistiklere göre, 101.209 kadın vakumlu kürtajı seçti. Bu, 15 ila 49 yaşlarındaki 10.000 kadın başına 58 kürtaj anlamına gelir.

Sorularınız

Whatsapp Instagram Telefon